Informacje prasowe

Tegoroczna, ósma już edycja DOZ Maratonu Łódź zapowiada się okazale. Impreza odbywa się w nowej formule, a na starcie wszystkich biegów zobaczymy ponad 5000 biegaczy z kilkunastu krajów świata. Od piątku do niedzieli zapraszamy do Atlas Areny i do kibicowania przy trasie.

 

Łódź zmienia się niezwykle dynamicznie i pięknieje z każdym rokiem. DOZ Maraton Łódź także postanowił się w tym roku zmienić. Do programu zawodów włączony został półmaraton, a tradycyjny bieg na 10 kilometrów zastąpiły zawody na połowę krótszym dystansie. Nowością jest także sztafeta Ekiden dla 6-osobowych zespołów, które wspólnie pokonują dystans maratonu.

 

Mam poczucie, że odświeżenie formuły DOZ Maratonu Łódź było dobrym posunięciem. Więcej dystansów, to większy wybór dla biegaczy. Do półmaratonu i biegu na pięć kilometrów zgłosiło się ponad 2700 biegaczy, a na liście startowej ekidenu jest aż 66 sztafet. Widać zatem, że chętnych do biegania w Łodzi nie brakuje – mówi Michał Drelich, dyrektor zawodów.

Centralnym puntem zawodu jest Atlas Arena. To tutaj zlokalizowana jest meta wszystkich biegów i stąd też uczestnicy DOZ Maratonu Łódź  wyruszą na trasę prowadzącą centralnymi arteriami miasta m.in. al. Piłsudskiego, al. Kościuszki,  ul. Piotrkowską, al. Politechniki, ul. Obywatelską.

Biegi w sobotę, biegi w niedzielę

Sportowe emocje rozpoczną się już w sobotę od biegu na 5 kilometrów. Ibuprom Sport Żel 5k Run wystartuje punktualnie o godz. 12. Dwie godziny później do rywalizacji przystąpią dzieci biorące udział w Pelavo Kids Run na Stadionie Miejskim.

Niedziela będzie należała do maratończyków i półmaratończyków. O godzinie 9 rano z al. Bandurskiego wystartują jednocześnie DOZ Maraton Łódź, Ibuprom Sport Żel Półmaraton Łódź oraz Ibuprom Sport Żel Sztafety Ekiden. Maratończycy i półmaratończycy najpierw skierują swoje kroki do centrum miasta i przez pierwsze 18 kilometrów będą biec wspólnie. Następnie maratończycy pobiegną w kierunku dzielnicy Retkinia oraz Parku na Zdrowiu, zaś uczestnicy półmaratonu skierują się w stronę mety. Finisz jak zawsze w Atlas Arenie, w której organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla publiczności i multimedialną oprawę.

Wszystkich mieszkańców zapraszamy do strefy rodzinnej na parkingu przy Atlas Arenie, a także do kibicowania wzdłuż trasy. W tym roku przygotowaliśmy ponad 50 punktów kibicowania, z czego aż 26 z muzyką na żywo. Zespoły wybierał Wojciech Łuszczykiewicz, dyrektor muzyczny DOZ Maratonu Łódź, wokalista zespołu Video. W kibicowanie zaangażowane są także łódzkie szkoły i firmy, dla których zorganizowaliśmy osobne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami – mówi Michał Drelich.

Biuro zawodów wraz z expo Run&Fun w Atlas Arenie ruszają już w piątek od godz. 15. Co ważne, nadal można się zarejestrować do wszystkich biegów.

Jesteśmy przygotowani na przyjęcie jeszcze większej liczby biegaczy – deklaruje Michał Drelich. - Jeśli ktoś dopiero teraz dowiedział się o naszej imprezie i czuje się na siłach wystartować na przykład na pięć kilometrów, to gorąco zachęcam. Pakietów nie powinno zabraknąć – dodaje.

Szybki bieg

Jednym ze znaków rozpoznawczych łódzkiego maratonu jest wysoki poziom sportowy, który został potwierdzony certyfikatem IAAF Bronze Label Road Race. Klasowych biegaczy nie zabraknie na starcie także w tym roku. Ci najlepsi wezmą udział w Ibuprom Sport Żel Półmaratonie Łódź.  Celem jest ustanowienie najlepszego wyniku na ziemi polskiej co oznacza, że zwycięzca półmaratonu musi dotrzeć na metę w czasie krótszym niż 1 godzina i 48 sekund.

To bardzo trudne zadanie, ale możliwe do osiągnięcia w Łodzi – mówi Michał Drelich. - Na liście startowej są zawodnicy legitymujący się rekordami życiowymi poniżej jednej godziny. Myślę, że ciekawa będzie również rywalizacja w biegu na pięć kilometrów,w którym wystartuje czołówka polskich biegaczy na tym dystansie. W maratonie spodziewamy się wyniku na poziomie 2:12 u mężczyzn i 2:32 u kobiet.

Ponad 60 biegaczy podejmie próbę przebiegnięcia DOZ Maratonu Łódź poniżej 3 godzin
w ramach projektu „Trójkołamacze”. Pacemakerami dla tych zawodników będą najlepsi łódzcy maratończycy.

Utrudnienia w ruchu

W związku z DOZ Maratonem Łódź w sobotę i niedzielę wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu. Szczegółowe informacje na temat zmian w organizacji komunikacji miejskiej i objazdów można znaleźć na stronie www.lodzmaraton.pl

Jednocześnie przypominamy zawodnikom o możliwości skorzystania z darmowego przejazdu komunikacją miejską w Łodzi w dniach 13 – 15 kwietnia. Warunkiem jest okazanie numeru startowego.

Sponsorem tytularnym DOZ Maratonu Łódź jest spółka DOZ S.A. Partnerem strategicznym jest Miasto Łódź.

 

W tym roku wszyscy uczestnicy DOZ Maratonu Łódź będą mogli korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej w Łodzi. Zamiast biletu będzie trzeba okazać numer startowy!

Do ósmej edycji DOZ Maratonu Łódź pozostało już niewiele ponad dwa tygodnie. Na listach startowych DOZ Maratonu Łódź i imprez towarzyszących widnieje już niemal 5000 nazwisk. Wiele wskazuje na to, że padnie rekord frekwencji łódzkiej imprezy.

- Cieszymy się, że miasto przychyliło się do naszej prośby i zwolniło uczestników DOZ Maratonu Łódź z opłat za podróżowanie komunikacją miejską – mówi Michał Drelich, dyrektor DOZ Maratonu Łódź. - To miły gest, ale też świadectwo, że władzom miasta zależy na tym wydarzeniu i zadowoleniu biegaczy, którzy przyjadą do Łodzi z całej Polski i kilkunastu krajów świata – dodaje.

Stosowna uchwała została wniesiona pod głosowanie Rady Miasta dzięki staraniom radnej Małgorzaty Moskwy – Wodnickiej.

- Chcemy, żeby biegacze dobrze poczuli się w Łodzi – mówi Tomasz Trela. - DOZ Maraton Łódź to nie tylko impreza sportowa, ale także narzędzie promocji miasta. Dzięki takim wydarzeniom możemy pokazać, jak dynamicznie i pięknie rozwija się Łódź. Mamy nadzieję, że te tysiące maratończyków, którzy odwiedzą nasze miasto w kwietniu przy okazji maratonu, zechce wrócić z rodzinami i znajomymi, by po prostu fajnie spędzić weekend w Łodzi – dodaje.

Satysfakcji z wprowadzonych rozwiązań nie kryje także Małgorzata Moskwa – Wodnicka, radna Rady Miejskiej w Łodzi.

- Takie rozwiązania stosuje wiele miast w Polsce i na świecie. Cieszę się, że radni poparli tę inicjatywę. Z bezpłatnej komunikacji miejskiej na podstawie numeru startowego będzie można korzystać przez cały weekend od 13 do 15 kwietnia – mówi Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

DOZ Maraton Łódź wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 13 – 15 kwietnia. W tym roku w odświeżonej formule. W programie zawodów pojawił się bieg na 5 kilometrów, półmaraton, a także sztafeta maratońska Ekiden dla 6-osobowych zespołów, które łącznie przebiegną dystans 42,195km. Centralnym punktem zawodów będzie Atlas Arena, z multimedialną metą, w której odbędą się także targi Expo Run&Fun.

Sponsorem tytularnym DOZ Maratonu Łódź jest spółka DOZ S.A. Partnerem strategicznym jest Miasto Łódź.

Sporo zmian przygotowali dla uczestników organizatorzy przyszłorocznej edycji DOZ Maratonu Łódź. Od 13 do 15 kwietnia 2018 roku na biegaczy i kibiców, poza dystansem maratońskim, czekają także półmaraton i bieg na 5 km. Niezmiennie jednak będzie to najgłośniejszy maraton w Polsce, o co zadba nowy dyrektor artystyczny imprezy – Wojciech Łuszczykiewicz.

Zmiany w biegach towarzyszących

Poza biegiem głównym na dystansie maratonu, organizatorzy przygotowali dla uczestników także biegi towarzyszące. W sobotę, 14 kwietnia, odbędzie się bieg na 5km oraz cieszące się co roku ogromną popularnością biegi dla dzieci. W niedzielę rano na trasę wyruszą wspólnie maratończycy oraz uczestnicy półmaratonu. Dystans 42,195 km będzie można pokonać nie tylko samodzielnie, ale także w sztafecie.

- Od organizatorów imprezy oczekujemy wzrostu frekwencji i lepszego nagłośnienia imprezy, aby jak największa liczba miłośników biegania mogła się o niej dowiedzieć. Myślę, że większa liczba biegów na różnych trasach zwiększy atrakcyjność DOZ Maratonu co powinno przełożyć się na większą liczbę uczestników. Zachęcam do udziału w biegu, ale także do zwiedzania Łodzi, która oferuje wiele atrakcji. Zapraszam biegaczy z rodzinami i znajomymi, w naszym mieści każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

Organizatorzy chcąc wyjść naprzeciw różnorodnym potrzebom biegaczy. Zarówno tym, którzy bieganie traktują jako obszar, na którym mogą się sprawdzić i rywalizować, a także dla tych, dla których jest to forma aktywnego spędzania czasu. A takich ludzi w Polsce jest coraz więcej.

- Dbanie o zdrowie Polaków to nasza codzienna misja. Cieszymy się, że coraz większa ilość osób w Polsce biega, uprawia sport i jest świadoma korzyści z tego płynących. Jesteśmy dumni, że jako DOZ S.A. rokrocznie przyczyniamy się do powiększenia tej grupy – mówi Maciej Słomiński, dyrektor ds. marketingu DOZ S.A. - DOZ S.A. już po raz 8 jest sponsorem tytularnym DOZ Maratonu Łódź. Impreza doskonale wpisuje się w realizowaną przez nas misję - dbanie o zdrowie. Wierzymy, że dbanie o zdrowie to także zdrowy i aktywny tryb życia, dlatego staramy się promować aktywność fizyczną różnego typu inicjatywami, między innymi takimi jak DOZ
Maraton Łódź.

Najgłośniejszy maraton w Polsce

DOZ Maraton Łódź niezmiennie będzie promowany jako „Najgłośniejszy Maraton w Polsce”. Podobnie jak w ubiegłym roku wzdłuż trasy powstanie aż 26 punktami kibicowania z muzyką na żywo. W tym roku funkcję Dyrektora Artystycznego imprezy objął Wojciech Łuszczykiewicz, łodzianin, lider zespołu Video, znany z programu Idol, w którym był jurorem. To on wybierze zespoły, które 15 kwietnia zagrają dla uczestników DOZ Maratonu Łódź.

- Trudno nie przyklasnąć idei łączącej sport, muzykę oraz działania charytatywne - to mariaż idealny. Organizujemy Najgłośniejszy Maraton w Polsce, zatem kluczem będzie takie dobranie muzycznych zespołów, które skutecznie zachęci Łodzian do spotkania się na trasie biegu i spędzenia w tych miejscach dłuższego czasu. Postaramy się wraz z organizatorami DOZ Maratonu stworzyć w Łodzi imprezę z niepowtarzalną atmosferą, o której będzie się mówić z niekłamaną dumą – mówi Wojciech Łuszczykiewicz.

Bezpłatne treningi do maratonu

Organizatorzy wraz ze sponsorem tytularnym, firmą DOZ S.A., która wspiera łódzki maraton od jego pierwszej edycji, w tym roku przywracają bezpłatne, otwarte treningi przygotowujące do maratonu.

- Sam wielokrotnie przygotowywałem się do startu w Łodzi w ramach DOZ Drużyny. To świetna inicjatywa i ogromna dawka pozytywnej energii. W grupie łatwiej jest się zmotywować do treningu. Wiesz, że dwa razy w tygodniu ktoś na ciebie czeka i udzieli ci profesjonalnego wsparcia – mówi Jacek Dauenhauer, wiceprezes zarządu Pelion SA.

Zajęcia przygotowujące do maratonu będą się odbywały w środy i niedziele począwszy od 10 grudnia aż do końca marca. Uczestnicy zostaną podzieleni na 3 grupy – początkującą, średniozaawansowaną i zaawansowaną. Każdą z grup poprowadzi inny, doświadczony trener.

Biegam – Pomagam w nowej formule

Od wielu lata DOZ Maratonowi Łódź towarzyszy akcja „Biegam – Pomagam”. W ciągu minionych 7 lat biegacze wraz z DOZ Fundacją dbam o zdrowie zebrali na cele charytatywne już ponad 200 tysięcy złotych.

W tym roku akcja „Biegam – Pomagam” odbędzie się w zupełnie nowej formie.

- Do DOZ Maratonu Łódź będzie się można zarejestrować wybierając jedną z dwóch ścieżek – zwykłą lub charytatywną. Ścieżka charytatywna oznacza wyższą opłatę startową, która jest dobrowolną darowizną na rzecz jednej z trzech organizacji partnerskich. Na cele charytatywne przeznaczyliśmy 25 procent dostępnych pakietów startowych – mówi Michał Drelich.

Organizatorzy zaprosili do współpracy m.in. Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Fundację Udaru Mózgu.

Przyszłoroczna edycja DOZ Maraton Łódź odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia 2018 roku. Rejestracja rozpoczyna się 6 grudnia 2017 roku o godzinie 15:00 na platformie SlotMarket.pl.

Więcej informacji o DOZ Maratonie Łódź można znaleźć na stronie internetowej http://www.lodzmaraton.pl/ oraz na facebook.com/lodzmaraton .

Każdy biegacz wyznacza sobie jakiś cel. Maratończycy za cel stawiają sobie ukończenie królewskiego dystansu, zwycięstwo lub uzyskanie wymarzonego czasu. W tym ostatnim pomagają pacemakerzy. Właśnie ruszyła rekrutacja „zajęcy” na DOZ Maraton Łódź z PZU. 

Pacemaker to bardzo odpowiedzialna funkcja. Na jego barkach, a właściwie nogach spoczywa odpowiedzialność za wyniki wielu biegaczy. Za pomoc w osiągnięciu życiówek pacemaker pozostaje w pamięci maratończyków na lata – mówi Michał Drelich, dyrektor DOZ Maratonu Łódź z PZU.

W tegorocznej edycji maratonu, pacemakerzy poprowadzą biegaczy na czasy: 
2:50, 3:00, 3:10, 3:20, 3:30, 3:45, 4:00, 4:15, 4:30, 5:00, 5:30.
Kandydat na pacemakera powinien posiadać maratońskie doświadczenie poparte wynikami z maratonów i półmaratonów z ostatnich dwóch lat, lepszymi od czasu, na który chciałby prowadzić grupę.
 
Każdy pacemaker wystartuje w łódzkim maratonie bezpłatnie, otrzyma oficjalną limitowana koszulkę techniczną, zestaw upominków od sponsora oraz oczywiście balonik z helem. 
Kandydatów prosimy o przesłanie wniosków na adres michal.chmiel@sportevolution.pl, w temacie wpisując „Pacemaker DOZ Maraton Łódź z PZU – planowany czas....”

W treści:
Imię i nazwisko
Lista ukończonych maratonów oraz datę i uzyskany czas ostatniego z nich.
Propozycję którą grupę chce poprowadzić

DOZ Maraton Łódź z PZU wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia 2016 roku. Sponsorami tytularnymi wydarzenia są DOZ SA oraz PZU, a impreza odbywa się przy wsparciu finansowym Miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego.

Zgłoszenia do maratonu i biegu towarzyszącego na dystansie 10km są przyjmowane za pośrednictwem strony internetowej www.lodzmaraton.pl. Na listach startowych Maratonu i biegów towarzyszących jest już ponad 3000 uczestników. 

Tylko do końca października biegacze mogą przystąpić do „programu lojalnościowego”. Zawodnicy, którzy w tym czasie zarejestrują się i opłacą udział w DOZ Maratonie Łódź z PZU lub biegu na 10 kilometrów, mogą liczyć na dodatkowe benefity. Do końca miesiąca obowiązuje również niższa opłata startowa za maraton i bieg na 10 km.   

Aby przystąpić do „programu lojalnościowego” należy do końca października zarejestrować sięi wnieść opłatę startową za DOZ Maraton Łódź z PZU lub bieg na 10 kilometrów. Osoby, które od 1 listopada będą rejestrować się do maratonu lub biegu na 10 km, będą miały  możliwość wskazania osoby, która zachęciła ich do startu. W przypadku, gdy któryś z zarejestrowanych do końca października zawodników, „przekona” pięć nowych osób do udziału w łódzkiej imprezie, otrzyma bon o wartości 20 złotych. Jeśli przekona 10 osób, to wartość tego bonu wzrośnie do 50 złotych, a jak tych osób będzie 15 lub więcej to w zamian otrzyma od nas bon o wartości 100 złotych! Bony będzie można zrealizować w drogeriach DOZ na terenie całego kraju.

Karty Podarunkowe do drogerii DOZ będą wydawane w Biurze Zawodów w dniach 15-16 kwietnia podczas wydawania pakietu startowego na stanowisku „program lojalnościowy”.

Od 1 listopada wzrasta wysokość opłat startowych. Za udział w maratonie z 80 do 100 złotych, za udział w biegu na 10 kilometrów z 40 do 50 złotych. Bez zmian pozostaje koszt udziału 
w KidsRun – 20 złotych. 

19 października 2015 r. na stronie www.lodzmaraton.pl uruchomione zostały zapisy do Pucharu DOZ Maratonu Łódź z PZU. Zawodnicy, którzy ukończą wszystkie edycje otrzymają pamiątkowy medal. Inauguracyjny bieg na dystansie 5 km odbędzie się w niedzielę, 15 listopada na terenie Arturówka i Lasu Łagiewnickiego w Łodzi. 

Puchar DOZ Maratonu Łódź z PZU to cykl pięciu biegów na dystansie od 5 do 25 kilometrów. 
Z każdym miesiącem dystans będzie zwiększany o kolejne 5 kilometrów. Każda zarejestrowana osoba otrzyma stały numer startowy z chipem do pomiaru czasu. Na mecie na zawodników czekać będą ciepłe posiłki oraz herbata. 

W tegorocznej edycji cyklu przygotowaliśmy dla uczestników niespodzianki. Biegacze, którzy ukończą wszystkie edycje Pucharu DOZ Maratonu Łódź z PZU otrzymają pamiątkowe medale. Dodatkowo, zawodnicy którzy wystartują w trzech biegach dostaną opaskę z kieszonką na nadgarstek, a za udział w czterech - pamiątkowy kubek – mówi Michał Drelich, dyrektor DOZ Maratonu Łódź z PZU. 

Po każdych zawodach przyznawane będą punkty w kategorii open oraz w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn. Najlepsi zawodnicy w klasyfikacji punktowej otrzymają pamiątkowe puchary, które zostaną wręczone w Atlas Arenie, 16 kwietnia 2015 r. podczas DOZ Maratonu Łódź z PZU. 

Biegi rozgrywane będą na terenie Arturówka i Lasu Łagiewnickiego w Łodzi. Rejestracja online czynna jest od 19 października na stronie www.lodzmaraton.pl. Koszt udziału w pojedynczym biegu wynosi 20 zł, w dniu biegu 30 zł

Terminy biegów:
15 listopada 2015 – 5 kilometrów
13 grudnia 2015 – 10 kilometrów 
10 stycznia 2016 – 15 kilometrów
7 lutego 2016 – 20 kilometrów
13 marca 2016 – 25 kilometrów

Start wszystkich biegów odbywających się w ramach Pucharu DOZ Maratonu Łódź z PZU przewidziany jest na godzinę 10:00.

7 października swoje treningi wznawia DOZ Drużyna. Przygotowania do szóstej edycji łódzkiego maratonu prowadzone będą na znacznie szerszą skalę. Do drużyny z Łodzi dołączają kolejne z siedmiu miast województwa.

- Do DOZ Maratonu Łódź z PZU zostało ponad pół roku. To wystarczająco dużo czasu, aby przygotować do startu na królewskim dystansie nawet początkującego biegacza - mówi Jacek Chmiel, główny trener DOZ drużyny. - W bezpłatnych treningach może wziąć każdy, kto chce zadbać o kondycję i zdrowie w gronie innych pasjonatów biegania. Zapraszamy nie tylko maratończyków – dodaje.

DOZ Drużyna to grupa treningowa stworzona w Łodzi w 2011 roku. Początkowo w treningach brało udział kilkanaście osób. W ubiegłym roku na łódzkie treningi przychodziło ponad 100 biegaczy.  

- Ponieważ w naszej imprezie biorą udział biegacze nie tylko z Łodzi, postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i rozwinąć nasz program przygotowań DOZ Drużyny – mówi Michał Drelich, Dyrektor DOZ Maratonu Łódź z PZU. - Oprócz łódzkich treningów, biegacze będą mogli przygotowywać się również w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach, czy Tomaszowie Mazowieckim – dodaje.

Pierwszy trening odbędzie się 7 października (środa) w Łodzi o godzinie 18:30. Zbiórka w Atlas Arenie przy wejściu na salę rozgrzewki.  
W pozostałych miastach treningi rozpoczną się 11 października (niedziela) i, tak jak w Łodzi, odbywać się będą w każdą środę o godzinie 18:30 i niedzielę o godzinie 9:00.

Udział w treningach DOZ Drużyny jest bezpłatny.

Więcej informacji o treningach DOZ Drużyny, o miejscach zbiórek oraz trenerach można znaleźć na stronie www.lodzmaraton.pl w zakładce trening. 

Łódzkie ulice ponownie staną się areną zmagań najlepszych polskich biegaczek. Decyzją Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, 17 kwietnia 2016 roku zawodniczki kolejny raz powalczą o krajowy czempionat w maratonie kobiet. 

- Cieszy nas, że Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki darzy nas dużym zaufaniem – mówi Michał Drelich, Dyrektor DOZ Maratonu Łódź z PZU. - Pomimo krótkiej historii łódzkiego maratonu, to kolejne wyróżnienie i impuls do jeszcze bardziej wytężonej pracy – dodaje. 
 
Jednym z głównych powodów, dla którego organizacja 36. Mistrzostw Polski w Maratonie Kobiet została przyznana organizatorom łódzkiego maratonu, jest utrzymujący się od wielu lat wysoki poziom sportowy. 

- Od 3 lat nasz maraton może poszczycić się najlepszymi wynikami Polek w maratonie. W ostatniej edycji Monika Stefanowicz przekroczyła linię mety z czasem 2:29:28. W ubiegłym roku Karolina Jarzyńska uzyskała czas 2:28:12, a w 2013 roku zabrakło jej zaledwie 37 sekund, aby poprawić rekord Polski - mówi Michał Drelich.

Ruszyły zapisy do szóstej edycji DOZ Maratonu Łódź z PZU, która odbędzie się 17 kwietnia 2016 roku. Zgłoszenia na maraton i bieg towarzyszący na dystansie 10km są przyjmowane za pośrednictwem strony internetowej www.lodzmaraton.pl. W ramach imprezy odbędą się także biegi dla dzieci i młodzieży, targi sportowe oraz piknik rodzinny.

Organizatorzy zapowiadają w tym roku wiele nowości.

- Na uwagę zasługuję z pewnością najbogatszy bogaty pakiet startowy w historii naszej imprezy. Wszyscy uczestnicy maratonu otrzymają między innymi koszulkę techniczną, plecak i czapeczkę marki Newline. Ten renomowany producent odzieży sportowej został naszym nowym sponsorem technicznym – mówi Michał Drelich, Dyrektor DOZ Maratonu Łódź z PZU. - Udało nam się też utrzymać wysokość opłaty startowej na dotychczasowym poziomie. Opłata za udział w maratonie w pierwszym terminie wynosi 80 złotych, a za bieg na 10 kilometrów o połowę mniej – dodaje.

Inną nowością, którą wprowadzają organizatorzy DOZ Maratonu Łódź z PZU, jest możliwość zamówienia pakietu startowego do domu.

- To usługa dodatkowo płatna, dla chętnych. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom biegaczy, którzy są zainteresowani przyjazdem bezpośrednio na start. Jeśli zamówią pakiet startowy do domu, nie będą już musieli przechodzić weryfikacji w biurze zawodów – mówi Michał Drelich. - Na tym jednak nie koniec. Od tego roku z poziomu formularza zgłoszeniowego będzie można także zarezerwować nocleg w hotelu, zamówić grawerowanie medalu oraz pakiet zdjęć z trasy i mety – dodaje.

Organizatorzy chcą nagradzać biegaczy za wybór łódzkiej imprezy. Zawodnicy, którzy do końca października zgłoszą się do maratonu i wniosą opłatę startową, zostaną automatycznie zakwalifikowani do specjalnego programu lojalnościowego.

- Od 1 listopada w formularzu zgłoszeniowym pojawi się możliwość wskazania osoby, która zachęciła mnie do startu w maratonie lub biegu na 10 kilometrów. Jeśli któryś z zarejestrowanych do końca października zawodników, przekona pięć nowych osób do udziału w łódzkiej imprezie, otrzyma bon o wartości 20 złotych. Jeśli przekona 10 osób, to wartość tego bonu wzrośnie do 50 złotych, a jak tych osób będzie 15 lub więcej to w zamian otrzyma od nas bon o wartości 100 złotych! Bony będzie można zrealizować w punktach DOZ na terenie całego kraju – mówi Przemysław Szymański, Manager ds. Marketingu Regionalnego w spółce DOZ SA.

Wzorem maratonu berlińskiego organizatorzy DOZ Maratonu Łódź z PZU powołali do życia Klub Jubileuszowy. Członkiem Klubu Jubileuszowego może zostać biegacz, który ukończył co najmniej 5 edycji łódzkiego maratonu.

- Aby dołączyć do tej elitarnej grupy, trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej imprezy – mówi Michał Drelich. - Z przynależnością do Klubu Jubileuszowego wiąże się szereg korzyści, takich jak na przykład stały numer startowy czy obsługa bez kolejki w biurze zawodów. Dla członków Klubu Jubileuszowego udostępnimy również lożę VIP w Atlas Arenie, do której dostarczymy ciepłe i zimne napoje oraz drobny poczęstunek. Chcemy w ten sposób nagrodzić tych biegaczy, którzy są z nami co roku od momentu powstania imprezy – dodaje.

DOZ Maraton Łódź z PZU wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia 2016 roku. Sponsorami tytularnymi wydarzenia są DOZ SA oraz PZU SA, impreza odbywa się przy wsparciu finansowym Miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego.

Przed biegaczami okres jesiennych maratonów. DOZ Maraton Łódź z PZU odbędzie się dopiero 17 kwietnia 2016 roku, ale już dziś warto przeczytać, jakie niespodzianki przygotowali organizatorzy. O zmianach, planach i nowościach, które czekają biegaczy i mieszkańców Łodzi rozmawiamy z dyrektorem maratonu, Michałem Drelichem.

 

To już szósta edycja DOZ Maratonu Łódź z PZU. Jakich nowości mogą się spodziewać biegacze?

W tym roku jeszcze przed uruchomieniem zapisów postanowiliśmy zaprezentować cały pakiet startowy. 14 września uruchomiona zostanie nowa strona internetowa DOZ Maratonu Łódź z PZU. Na stronie pokazany zostanie całkowity pakiet startowy dla maratończyków. Gwarantuję, że tak bogatego, złożonego z markowych produktów pakietu jeszcze w Łodzi nie było. Ponadto pojawimy się na EXPO podczas największych jesiennych maratonów w Polsce – we Wrocławiu, Warszawie oraz Poznaniu, aby zaprezentować wszystkie niespodzianki. 

Czy bogaty pakiet oznacza wzrost cen dla biegaczy?

Podnosimy jakość usług, cena pozostaje bez zmian. Co więcej, biegacze, którzy zarejestrują się w pierwszym miesiącu zapisów, mogą liczyć na dodatkowe bonifikaty. O tym szerzej poinformujemy 14 września, kiedy uruchomimy nową stronę internetową. Rejestracja zostanie otwarta 21 września. 

Jakich zmian w programie możemy się spodziewać w stosunku do ubiegłego roku?

W tym roku przewidujemy wiele nowych działań w programie przygotowawczym do maratonu. Ponieważ w naszej imprezie biorą udział biegacze nie tylko z Łodzi, postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i rozwinąć nasz program przygotowań Drużyny DOZ. Od października wznawiamy treningi  i rozpoczynamy przygotowania w kilku nowych miastach.
 
Jakich miastach?

O tym poinformujemy pod koniec września. Mogę tylko zdradzić, że przy wybieraniu miast kierowaliśmy się dobrem biegaczy, którzy już brali udział w naszej imprezie, a mieli zbyt daleko, żeby w każdą niedzielę dojeżdżać na treningi pod Atlas Arenę.

Łódzki maraton kolejny raz został doceniony na arenie międzynarodowej. 

W 2013 roku, jako pierwszy polski bieg otrzymaliśmy certyfikat IAAF Bronze Label Road Race. Rok później, Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna przyznała nam już srebrny certyfikat. Ostatnio dotarła do nas miła informacja z Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej. DOZ Maraton Łódź z PZU, jako pierwszy bieg w Polsce, otrzymał najwyższy, pięciogwiazdkowy certyfikat jakości European Athletics. Aby otrzymać 5 gwiazdek, musieliśmy spełnić szereg warunków związanych z zabezpieczeniem imprezy, pomiarem trasy, obsługą zawodników, pomiarem czasu, komunikacją, wolontariatem i innymi aspektami organizacji biegu maratońskiego. Standardy European Athletics zostały opracowane w procesie konsultacji z biegaczami, organizatorami wielu imprez biegowych w całej Europie, działaczami oraz ekspertami z różnych dziedzin. Każde wyróżnienie niezmiernie nas cieszy, ale przede wszystkim motywuje do jeszcze lepszej pracy. 

Biegaczy z pewnością bardzo interesuje, jak w tym roku poprowadzona zostanie trasa łódzkiego maratonu. 

Nad przebiegiem trasy jeszcze pracujemy, ale każdy, kto zna Łódź wie, że miasto zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Odnowiona ulica Piotrkowska jest wizytówką Łodzi. Zmieniło się centrum miasta, wkrótce otwarty zostanie dworzec kolejowy Łódź Fabryczna,  trwa przebudowa  trasy W-Z.. Coraz więcej kamienic zmienia swoje oblicze, dzięki programowi „Mia100kamienic”. Chcemy, aby trasa poprowadzona była w taki sposób, żeby biegacze mogli osiągać znakomite rezultaty i razem z kibicami podziwiać miasto. 

Czy może Pan uchylić choć rąbka tajemnicy?

Mogę obiecać, że podobnie jak przez ostatnie pięć lat, meta maratonu będzie znajdować się w Atlas Arenie. 

Gdybyście zmienili lokalizację mety, biegacze chyba nie darowaliby Wam tego?

(śmiech) Nie chcemy się narażać, dlatego nawet nie próbujemy tego zmieniać.

Przyszłoroczny maraton drugi raz z rzędu będzie miał dwóch tytularnych: firmę DOZ oraz PZU. Jak ta współpraca przekłada się na dobro biegaczy?
 

Bez sponsorów tak naprawdę nie byłoby łódzkiego maratonu. Wpływy z opłat startowych to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Wartość tegorocznego pakietu startowego jest trzykrotnie wyższa od opłaty rejestracyjnej. Ale wkład finansowy sponsorów to nie wszystko. Co roku, w Atlas Arenie odbywa się piknik z mnóstwem atrakcji, które przygotowywane są właśnie przez sponsorów. Wyróżnienia, które otrzymujemy od międzynarodowych federacji to wyróżnienia również dla DOZ i PZU. 

Dziękuję za rozmowę.   

Dbam o Zdrowie - Maraton Łódzki